• facebook
  • twitter
  • rss

Plodné a neplodné dny

Plodné a neplodné dny

Antikoncepce aneb věčná diskuze nad tím, která je pro vás vlastně ta nejlepší. Způsobů antikoncepce je spousta, ale tentokrát se zaměřím jen na tzv. "Metodu plodných a neplodných dnů".
Každá z nás už o této metodě slyšela, ale jen minimum ví jak na to.:-)

Metoda plodných a neplodných dnů patří mezi přirozenou antikoncepci. Přirozená antikoncepce zahrnuje takové metody, jejichž užívání nevyžaduje žádné pomůcky, léky ani lékařské zákroky. Je založená na pozorování přirozeně se vyskytujících známek plodných a neplodných období v průběhu menstruačního cyklu.

Je to metoda periodické sexuální abstinence (= zdrženlivost neboli vynechání) v čase plodných dnů ženy a závisí mimo jiné na disciplinovanosti partnerů, což když k sobě budeme upřímné, někdy prostě nejde...

Periodická sexuální abstinence využívá faktu, že v průběhu menstruačního cyklu jsou jen některé dny plodné, tzn. žena může otěhotnět jen v tyto dny. Výpočet plodných dnů vychází ze životaschopnosti spermií a vajíčka. Jev, kdy dojde k uvolnění oplození schopného vajíčka z vaječníku se označuje jako ovulace. Stane se tak obyčejně 12. den menstruačního cyklu (jako první den se označuje den začátku menstruačního krvácení). Po ovulaci je vajíčko schopno oplození 24 hodin až maximálně 72 hodin.
Životnost spermie v ženině těle je cca 2 dny, ve výjimečných případech až sedm dní. Období, kdy žena může otěhotnět, tzv. plodné dny tedy začíná 7 dní před ovulací a končí 3 dny po ovulaci.

To znamená, že pohlavní styk je při periodické sexuální abstinenci uskutečňován jen mimo tyto plodné dny (cca od 16. dne po začátku menstruačního krvácení). A teď to nejlepší závěrem, aby se spolehlivost metody zvýšila, tak byste se se svým partnerem měla milovat až v poovulačním období a NEJLÉPE celé předovulační období zahrnout do abstinence.

Je nutné podotknout, že i když dodržíte výše zmíněné, tak tato metoda není považována za nejspolehlivější a hlavně se jedná o nechráněný pohlavní styk, takže se vědomě vystavujete nebezpečí možnosti přenosu pohlavních chorob...

24.11.2006
Autor: CloudySky
Foto: Gabriela
Hodnocení: 262 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 141
Zobrazeno: 14896x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.