• facebook
  • twitter
  • rss

Historie podprsenky

Od pradávna jsou prsa symbolem ženství a jelikož jsou ženy parádivé a rády se předhánějí, soutěží samozřejmě i v tom, která bude mít větší nebo hezčí prsa. Snaží se svá ňadra tvarovat a zpevňovat. Kde je ale prapůvod podprsenky a kdo jí vymyslel?

Vědci tvrdí, že předchůdce "podprsenky" nosily už krétské ženy kolem roku 2 500 před.n. l. Nešlo přitom o podprsenku v dnešním slova smyslu - úbor sice prsa nadzvedával, ale nezakrýval. Naopak, tlačil je ze šatů ven. Římské a řecké ženy o stovky let později naopak svá prsa skrývaly a svým oblečením se je snažili zploštit a zmenšit.

Ve středověku žena francouzského krále Jiřího II Kateřina Medicejská přikázala používat na dvoře korzet. Trvalo to celých 350 let (od roku 1550), než se s lidstvo s drtičem ženským pasů rozloučilo a ocenilo výhody podprsenky.

První prototyp podprsenky si nechala v roce 1893 patentovat paní s českým jménem (a nejspíš i krví) Marie Tucek. Její podprsenka (nazvala ji "breast supporter") už měla všechny náležitosti - to znamená ramínka, košíčky i ono zapínání na háček. Ačkoli to byl právě její prototyp, který si zaslouží název "první podprsenka", větší význam je v historii podprsenky připisován jinému objevu.

Psal se rok 1913, když se Mary Phelsp Jacobová chystala na návštěvu jednoho z mnoha společenských večírků newyorkské smetánky a zjistila, že krásné šaty, které si koupila, kazí korzet ukrytý pod nimi. Korzety byly v té době jediným akceptovatelným ženským spodním prádlem, díky vyztužení velrybími kosticemi byly ale velmi nepraktické. Odvážná Mary, která se chtěla se svými novými šaty večer blýsknout, naštěstí dostala spásný nápad. Společně se svou služebnou Marií navrhla a během chvilky vyrobila z kapesníků a stuhy první moderní podprsenku. Večer se pak ocitla v samém středu pozornosti a co nevidět se na ni začaly obracet její kamarádky s žádostí, aby jim podprsenku také vyrobila. Mary jim vyhověla a v jejím okolí se stala podprsenka hitem.

O rok později, 3. listopadu 1914 si Mary nechala svoji podprsenku prozíravě patentovat. Pod obchodním jménem Caresse Crosby dokonce rozjela její výrobu, ale díky nulové reklamě a ne příliš velkým obchodním vlohám se nakonec rozhodla svůj podnik zavřít a patent prodat firmě Warner Brothers za směšných 1 500 dolarů. Pro bratry Warnerovy to byla nejlepší investice života. Během následujících třiceti let vydělali na výrobě podprsenky víc než 15 milionů dolarů.

Tak jako v případě mnoha jiných vynálezů, i v historii podprsenky sehrála důležitou roli válka. V roce 1917 vstoupily Spojené státy do první světové války a americké ženy byly svými úřady oficiálně vyzvány, aby i ony pomohly v boji proti nepříteli. Jejich úkol byl jednoduchý - přestat s kupováním korzetů vyztužených kovovými kosticemi. Ušetřilo se tak 28 000 tun železa - a podprsenka měla volnou cestu.

Posledním důležitým okamžikem ve vývoji podprsenky byl rok 1928, kdy ruská imigrantka Ida Rosenthalová vytvořila ono známé členění ženských ňader podle velikosti. To je důležité především proto, že tím skončil trend zplošťování ňader a šanci dostaly ženské tvary.

I od roku 1930, kdy se začala vyrábět kvůli zvýraznění velikosti poprsí, si toho podprsenka prožila hodně. Díky módní vlivům se zvětšovala (50-tá léta) a zase zmenšovala (70-tá léta), v roce 1959 si s vynálezem LYCRA vlákna prožila malou revoluci a v šedesátých letech dokonce přežila i řádění šílených feministek, které ji hromadně pálily. Měnily se i barvy podprsenky, v 70-tých létech např. přišly do módy podprsenky v tělové barvě a vydrželo jim to až do poloviny let 90-tých. Objevily se také názory, podle kterých je u žen nosících podprsenku větší pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu. Výzkumy, které k tomuto tvrzení vedly, ale nezahrnovaly vliv dalších faktorů na vznik rakoviny (dědičné zatížení, životospráva) a vědci je proto neberou vážně.

Dnes je podprsenka něčím víc, než jen spodním prádlem. Je jednou z nejluxusnějších součástí každého dámského šatníku. Pryč jsou časy, kdy bylo nemyslitelné, aby se v luxusní podprsence ženy procházely po Francouzské Riviéře jako by se nechumelilo. Výběr je bohatý, existují push-up podprsenky pro ty, které tam toho mají míň, i proslavená podprsenka WonderBra (bra je anglický název obecně užívaný pro podprsenku) pro ty, které tam toho mají víc. Není faux paux, když jsou ramínka podprsenky vidět, prodávají se i podprsenky s průhlednými ramínky, podprsenky na sport atd.

Podle statistik má průměrná americká žena doma šest podprsenek, z toho jednu bez ramínek a jednu v odlišné barvě. V Čechách je to asi podobné. Vzhledem k tomu, že lidstvo zatím nic lepšího na vylepšení a podržení ženských ňader nevymyslelo, vypadá to, že podprsenka tu bude ještě za dalších tisíc let.

6.3.2002

Hodnocení: 200 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 95
Zobrazeno: 6659x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.