• facebook
  • twitter
  • rss

Potrat

Potrat

Říká se, že přivést na svět nový život je to nejkrásnější co se může v životě ženy stát. Ale přesto někdy mohou nastat situace, kdy potrat bývá jediným možným řešením.

Nelze toto odsoudit jako celek, nikdy nevíte, co k tomu tu danou ženu vedlo, jestli to byl důvod sociální, rodinný nebo zdravotní. V naší zemi mají ženy tu výhodu, že je potrat legální, ale v jiných silně nábožensky založených zemích tuto možnost nemají. Pak to vede až do tak absurdních situací jako jsou potraty podomácku, nebo v lepším případě potratová turistika. Tento jev je možný pozorovat v Polsku, kdy Polky jezdí do Čech, nebo v Irsku. Tam jsou tzv. potratové lodě, které přistanou v nějakém přístavu, ženy se nalodí, loď odpluje do neutrálních vod, kde lékaři provedou potrat a pak se zase vrátí.

U nás je potrat možno provést do 28. týdne těhotenství, ženy si ho musí samy hradit. Stát, resp. pojišťovna ho hradí pouze za závažných zdravotních důvodů, nebo po 40.roce věku.

A co to vlastně potrat je?

Potrat je přerušení těhotenství vypuzením, nebo odstraněním plodu z dělohy před ukončením 28. týdne těhotenství, kdy plod ještě není schopen samostatně přežít. Zahrnuje potrat samovolný (spontánní, přirozený) a umělý (interrupci).

Asi 10 % všech těhotenství končí přirozeným potratem, který je v prvních měsících častější než v pozdějších a častěji se vyskytuje u žen, které rodily vícekrát. Velmi časné potraty nemusejí být ani zachyceny a projeví se jen jako opožděné silnější menstruační krvácení. Někdy se potrat zachytí na úplném počátku jako tzv. hrozící potrat (abortus imminens). U některých poruch se potraty mohou opakovat (habituální potrat).

Co k tomu více dodat? Snad jen díky bohu za právo volby, které máme a za antikoncepci, která je dostupná... A snad i každé z nás popřát, ať tohle nemusí nikdy podstoupit.

18.4.2007
Autor: CloudySky
Foto: Gabriela
Hodnocení: 289 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 132
Zobrazeno: 7173x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.