• facebook
  • twitter
  • rss

Paní, nebo slečna

Nedávno jsem četl v novinách krátký sloupek od nějaké autorky (tímto se jí omlouvám, protože jsem si nezapamatoval její jméno a noviny poslal do druhého kola), která se rozhořčovala nad používáním slov paní a slečna.

Zatím co muž je pan v patnácti stejně jako v padesáti, žena je za svobodna oslovovaná jako slečna, zatímco jako vdaná je již paní. Autorka se rozhořčovala nad označováním její osoby "panineboslečna", případně paní by chtěla ...., nebo snad slečna? a označovala to s nadsázkou dokonce za diskriminaci svobodných.

Všechny ženy ve věku 25-35 to dobře znají, protože zatímco u mladších skoro nikdo nepochybuje o slečně a u starších zase o paní, v této problematické skupině s tím muži doslova bojují a ženy si naopak dělají často naschvály.

Dámy věřte tomu, že muži se naprosto bezelstně snaží chovat galantně a dávají si dobrý pozor na to, aby ženu oslovili správně a přitom neurazili, tak často zadrmolí obecné "panineboslečna" a považují to za vyřízené, nikoliv za ponižující, nebo urážku.

Zatímco ženy navzájem se tak často oslovují s radostí a na rozdíl od toho našeho univerzálního nato dají dostatečný důraz a dají si záležet na přesné a hlasité výslovnosti. Například: Paní by chtěla tyhle růžové boty, nebo snad slečna? A zeptají se tak, že všichni ostatní nakupující vědí přesně co se děje.

My muži nechápeme, proč to ženy dělají a co si tím dokazují, protože to často používají i svobodné ženy.
Myslím, že prazáklad je v tom, že si ženy v minulosti chtěli dokazovat, že právě ony již někoho ulovili a často i s postavením, tedy i ony jsou již v postavení a tak si začali říkat paní, nebo možná to bylo naopak, všechny byly paní a těm v "postavení" se to nelíbilo, tak těm svobodným začali říkat slečny, aby jim dokázali svou nadřazenost.

Jak to skutečně bylo, to se již asi nedozvíme, ale budu velice rád, pokud se nám mužům to dámy pokusíte vysvětlit a níže v diskusi nám napíšete, jak to cítíte, případně jak chcete být oslovovány, protože mi muži vás neradi uvádíme do rozpaků a budeme rádi, pokud se tomu budeme moci vyhnout. Nakonec vy to zvládnete sami navzájem ;).

15.1.2010
Autor: Longest
Hodnocení: 259 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 112
Zobrazeno: 35620x

Anketa

Pánové, jak nejčastěji oslovujete ženy? Dámy, jak si přejete být oslovovány?
HLASUJTE!
Muži (96x)Ženy (84x)
Paní15%Počet mužůPočet žen13%
Slečna29%Počet mužůPočet žen50%
Panineboslečna0%Počet mužůPočet žen4%
Ona2%Počet mužůPočet žen1%
Bez paní i slečna, pouze jméno4%Počet mužůPočet žen6%
Odhadnout zda paní, nebo slečna a oslovit správně46%Počet mužůPočet žen7%
To je ale blbost, je to jedno.4%Počet mužůPočet žen19%

Co si o tom myslíte?

# adam: (17.01.2010 23:15:26) Reagovat

podle me je lepsi rikat vzdy slecno, at uz to doopravdy bude slecna a nebo pani tak se bude citit mlade a kdyby se ji to nelibilo a rekla ja jsem pani tak se to da zachranit tim ze muz rekne neco ve smyslu aha ja myslel ze jste slecna, tipl jsem to podle veku a nebo tak neco ale je to jen muj nazor

# Sova: (17.01.2010 23:46:46) Reagovat

Tak tohle zajmá jenom chlapy nebo feministky :D já su holka a dál to neřeším :D

# Longest: (18.01.2010 09:06:24) Reagovat

No, pokud jsem to správně pochopil (z toho jak mi to bylo vysvětlováno jednou z žen ve věku 25-35), tak oslovení pani neni žádná urážka, naopak pro vdané ženy je to něco navíc. Ony už totiž mohou ukázat ostatním, že ony jsou již vdané, narozdíl od těch 30 letých zoufalek co jsou ještě furt svobodné. Bez ohlednu na to zda s někým chodí. Předpokládám, že oba ale mluvíte o věku pod 25let?

# Morgue: (18.01.2010 11:41:11) Reagovat

Náhodou víte o tom, že jakmile má (i svobodná) dáma titul, je automaticky paní?
A vzhledem k tomu, že titul už má kdekdo, je to jednoduchý, od 25 je to paní :)

# Veronika: (20.01.2010 15:27:55) Reagovat

Ja na osloveni pani nebo slecna rozhodne neslysim. Me je potreba oslovovat krestnim jmenem nebo prijmenim

# pavla: (07.08.2010 16:28:27) Reagovat

Mně od mých 15 let říkají děti PANI učitelko a s tím nic dělat nemůžu :D ale ačkoliv jsem ještě pořád slečna, tak neřeším,když mi někdo řekne paní....

# Míla: (30.09.2010 11:19:48) Reagovat

za svobodna se mi stávalo, že mě někdo oslovil paní, jen co jsem se vdala, tak mi nejméně dva roky všichni říkali slečno

# Dukie: (02.11.2010 22:50:09) Reagovat

Absolvovala jsem fundované školení etikety. Věc se má tak, že pokud si nejsme jisti, zda je daná žena slečna či paní, je správné oslovavat ji PANÍ. Oslovení SLEČNA se má užívat pouze tam, kde jsme si tímto jisti.

Současně však platí, že v profesním životě by mělo být samozřejmostí užívat PANÍ. Už jen proto, že dost hrozně zní, když řeknete např. slečna generální ředitelka. To je prostě nepřípustné. Stejně tak platí, že pokud se jménem užíváte vysokoškolský titul, musíte říct opět PANÍ. Slečna inženýrka je opravdu špatně.

Obecně se má za to, že oslovení paní je zdvořilejší. Oslovení slečna může sebou nést jistý nádech něčeho míň... nezkušenost, nevyzrálost atp. Proto to do profesního života prostě nepatří.

Tolik etiketa.:o) Zdravím všechny.

# Longest: (03.11.2010 08:31:57) Reagovat

Díky za příspěvek a doplnění z pohledu etikety.

# čtenář: (04.11.2010 16:46:53) Reagovat

Víte jak dlouho se říká ženě Mladá paní?
- dokud slyší...

# Tehir: (21.01.2014 09:21:12) Reagovat

Zkusili jste se podívat, jestli má prstýnek? S titulem už se to zjišťuje hůř. :)

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.