• facebook
  • twitter
  • rss

Nevěra: Být či nebýt

Nevěra: Být či nebýt

Partnerská věrnost sice vede pomyslnou hitparádu ideálního vztahu, ale čistě mezi námi, kolik lidí žijících v ideálním vztahu znáte? A kolik znáte těch, kteří tyto hodnoty sice teoreticky ctí, ale v praxi nezvládají?
Nejen muži, ale i ženy o nevěře m-i-n-i-m-á-l-n-ě přemýšlejí. POZOR, a to je zvláště důležité, tyto pohnutky leckdy nelze, zas až tak, zahrnout do množiny SEX.
Existuje několik těchto "pseudodůvodů", které vedou k nevěře nebo minimálně k představám o ní…. Věřte tomu nebo ne, ale ani jeden z těch důvodů nestojí za to.

Pseudodůvod číslo 1 – Hrozně si rozumíte

Představte si někoho, kdo vám naslouchá – myslím někoho, kdo vám OPRAVDU naslouchá a zajímá ho všechno, i detaily.
Dívá se vám do očí a vyzívá vás úsměvem k tomu, aby jste řekl(a) víc. Klidně třeba o tom jak vám ráno ujel autobus a pak vám celý den v hlavě zněla písnička Jede, jede mašinka… Pokud byste tohle stihl(a) sdělit svému partnerovi – někdy mezi tím, něž byste se domluvili na tom, co je třeba nakoupit a kdo vynese odpadky, možná by zařval: „Proboha, hlavně mi to teď nezpívej!“ a rychle by zapnul televizní seriál M.A.S.H. 4077
Ten co má pro vás uši vždycky nastražené, je velmi lákavý, protože..? Protože vedle člověka, který nás poslouchá si každý z nás připadá zajímavý.
A taky si myslíte, že když vám někdo visí na rtech, určitě to přece znamená, že si hrozně rozumíte, že máte společné zájmy, stejný smysl pro humor, ne? Ne!

Probuďte se!

Schopnost fascinovaně naslouchat historkám o tom, jak vám ráno ujel autobus, a hrozně se tomu smát, vyprchá asi po půl roce. A nutno podotknout, že ani v tomhle období nejde v první ředě o historku, kterou vyprávíte. Dotyčný „naslouchač“ je fascinován především vámi.
Pozoruje vaše rty, vaše oči, vaše ruce… a taky v případě, že jste žena, vaše prsa (byť bujná či nevelká)...
Je to smutné, ale ve chvíli, kdy šílené hormony zamilovanosti vyprchají, přestanete být tak vražedně vtipný(á). A ještě je tu jeden problém, za který ten člověk, co s vámi právě bydlí, fakticky nemůže. Lidé (vy taky, já taky) se prostě doma chovají jinak než ve společnosti. Ve společnosti se chcete blýsknout, vyprávíte zábavné historky a dáváte si na nich záležet. Stejnou story přednesete jinak někomu, na koho chcete dnes večer OPRAVDU zapůsobit, a úplně jinak někomu, o kom víte, že vás m-u-s-í poslouchat dnes, zítra, za měsíc a nejspíš i za rok. Třeba by se ten(ta) váš(vaše) doma taky sesunul smíchy z křesla, kdybyste ze sebe vykřesal(a) tolik vtipu jako když hovoříte s panem Novým nebo slečnou Nevyzkoušenou...

Pseudodůvod číslo 2 – Nikdo by nic nepoznal?

Trápí vás představa, že se budete do konce života milovat pořád s tím jedním člověkem? S tím jedním, co večer co večer sedává u televize a víc než vaše nové prádlo ho vzrušuje seriál 24 hodin?
S tou jednou, co večer co večer reptá, že je zase plný dřez?
Přemýšlíte, jestli je to opravdu ten samý člověk, co vám prováděl orální sex, když vám bylo na umření a druhý den vás odvezli do nemocnice a vám to ani v nejmenším nevadilo?
Jo, jo, je to ten samý...
Takže na rovinu – může se vám někdo divit, že sníte o hříšném milování s Někým, koho jste u televize sedět neviděla nebo s Nějakou, co ještě nekomentovala stav nádobí ve vaší domácnosti?!?
A co by se vlastně stalo, kdybyste se s ní (ním) jednou jedinkrát tajně políbili? Poznal by někdo, že jste se spolu vyspali? Život by se přece následující ráno vrátil do stejných kolejí, ne? Ne!

Probuďte se!

Pravděpodobnost, že se to provalí, je vyšší, než si myslíte. I kdyby se vám podařilo nesvěřit se s tím ani nejbližší kamarádce nebo kamarádovi (což je vysoce, ale vysoce nepravděpodobné), nebo kdyby to ani ten dotyčný nikomu neřekl (ve skutečnosti prý lidé řeknou minimálně jedné osobě to, o čem slíbili mlčet) a ona nebo on to nezjistil (třetí podmínka - všimněte si!), vy byste TO věděl(a). A je několik scénářů (všechny katastrofické), jak by se situace vyvíjela dál.
První možnost: Přestanete si vážit sám(a) sebe a začnete se litovat. A pak, v nějaké depresivní nebo vzrušené chvilce se se svým černým svědomím svěříte svému známému a potom jemu(jí). Tím (sice) ulevíte svému svědomí, ale do vašeho vztahu vryjete nesmazatelnou stopu, pokud váš vztah vůbec bude pokračovat dál...
Druhá možnost: Začnete hledat důvody, proč jste TO udělal(a). A jelikož my lidé máme takovou zvláštní schopnost svalovat vinu na druhé, dojdete dříve či později k závěru, že je to vina toho DRUHÉHO.
Jak snadno se dá zničit vztah, nemyslíte?
My všichni zkrátka toužíme po vášnivém sexu, který ale nemá v každodenním životě příliš dlouhou dobu trvanlivosti.
Až dospějete, smíříte se s tím. Pochopíte, že dlouhodobý vztah stojí na základech, které se nebudují v ložnici... Anebo na tento trpký fakt odmítnete přistoupit, a vydáte se na cestu do pekla. Až vás omrzí sex s jedním(jednou), najdete si někoho jiného. A pak po nějaké době, zase jiného. A tak dále...

Pseudodůvod číslo 3 (Spíše tak trochu ženský…) – Moc ti to dnes sluší.

Znáte ten vtip, jak přijde manželka do obýváku v plynové masce a ptá se svého muže, co je na ní jiného? A on po dlouhém přemýšlení praví: Vytrhala sis obočí?! Trochu extrémní příklad, pravda, ale vy víte jak to myslím...
Váš drahý si změn vašeho vzhledu většinou nevšímá, a pokud ano, tak je nekomentuje. A přitom vy (i já) bytostně potřebujeme někoho, kdo si s prominutím sedne na zadek z toho, že máme novou barvu na vlasech, nebo že jsme shodily ty tři kila a daly pět set za to nové tílko. Máte pravdu, nemusí se ptát, kolik že jsme to utratily, ale všimnout by si měl, ne? Ano, ALE!

Probuďte se!

Je to jednoduché, váš muž/přítel totiž dobře ví, že jste krásná, ale nepovažuje za nutné vám to sdělovat. Jste skvělá, a proto s vámi přece je (nebo alespoň donedávna byl). Taky třeba kvůli tomu, že umíte skvělý biftek a že když na to přijde, zryjete celou zahradu, vymalujete byt a vypijete pivo na ex. Váš muž vás prostě miluje, a je mu přitom celkem jedno, jestli jste si zrovna oblékla tu úžasnou novou sukni, nebo jste právě rozcuchaná a nenalíčená vylezla z postele. A pokud mu to není jedno, tak se mu víc líbíte právě v té posteli...
Ale ruku na srdce, kdy jste mu naposledy řekla, že vypadá jako Brad Pitt, nebo úžasně uvařil…čaj? S lichotkami je to podobné jako se sexem – ze vztahu prostě časem vyšumí.

Pseudodůvod číslo 4 – S tebou mě baví svět

Potkali jste někoho, s kým se dokážete celé odpoledne smát blbostem? Když si Ním nebo s Ní sednete na skleničku, nic vás netrápí? Je zábavný vypráví vtipy, On vám na pouti vystřelí růži, Ona vám zatančí na stole nebo vám slíbí, že vám zapózuje na nafocení aktů? Při druhé skleničce všechno vidíte optimisticky (včetně toho jak skvělý by byl život po Jeho, Jejím sexy boku), po třetí sklence se vám už nechce domů a po čtvrté už jdete k Ní nebo k Němu, protože už je stejně všechno jedno? No, právě že není.

Probuďte se!

Problém je v tom, že tyhle uvolněné chvilky, kdy všechny starosti utápíte na dně lahve Savignonu, byste měli trávit právě s tím člověkem, s nímž musíte řešit i každodenní nepříjemnosti. Většina párů začne mít problém ve chvíli, kdy se jejich vztah musí stát vztahem funkčním. To znamená: když skončí období „já bydlím sama, ty bydlíš sám“, vídáme se jen párkrát týdně a jsme na sebe řádně natěšeni. Pak se nastěhujete k sobě (těžko říct, jestli je lépe do vašeho, nebo do jeho bytu) a kromě ložnicových hrátek se do vašeho programu nabourávají na první pohled hrozně malicherné a povrchní problémy, které ovšem kynou jako těsto na buchty . Jedná se o potíže typu: hora špinavého nádobí, účtenky za nákupy, zlobivé domácí zvíře a nebo taky špatná nálada po špatném dni.
Na začátku je to snadné: neznáte se, takže se poznáváte. Vy se děláte lepší – hezčí a ten druhý jakbysmet. Máte si co vyprávět, protože o svých životech nevíte ještě nic, nehádáte se, protože zatím jen vzájemně sondujete názory, a jelikož máte na nose růžové brýle zamilovanosti, jste ochoten(a) prominout mu (jí) cokoli.

Takže co z toho vyplývá? Nikdo není ideální, i když se tak na začátku třeba zdá. To co na tom druhém milujeme, je především naše představa o něm. A tu zamilovanou představu o Něm nebo o Ní si můžeme hýčkat přesně do té chvíle, než HO nebo NÍ poznáme se všemi jejich špatnými vlastnostmi a návyky.
Řešením proto není výměna jednoho partnera (toho, co se nám už z výše popsaných důvodů omrzel) za jiného, ale spíš snaha nenechat vztah s tím jedním sklouznout do stereotypu povinností a nepříjemností. Aby váš dlouhý vztah nebyl pouze funkční, ale také a hlavně fungující, musíte se o něj starat a nedopustit, abyste příjemné chvilky trávili někde jinde s někým jiným.
A proto spolu dělejte věci, které byste rádi dělali s panem Novým a Nevyzkoušeným nebo se slečnou Novou a Nablýskanou, s někým koho neznáte… Nezapomeňte chodit do kina, na večeře, pijte víno, odpočívejte, sportujte, zkoušejte nový sex, vyprávějte si veselé historky, lichoťte si, oblékejte se a svlékejte a hlavně: MILUJTE SE.

Poznámka pod čarou

Autorka tohoto článku si je plně vědoma toho, že výše popsané má pouze relativní platnost.
Pokud žijete s někým, kdo není ten Pravý (ta Pravá), je možné, že vám s někým jiným bude mnohem lépe.
Ale to už musíte vědět jen a jen vy.

8.6.2005
Autor: LOLA
Foto: Kovalík
Hodnocení: 221 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 153
Zobrazeno: 7524x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.