• facebook
  • twitter
  • rss

Návštěva gynekologa

Bývaly doby, kdy žena přišla ke gynekologovi až v okamžiku prvního těhotenství, tyto doby jsou naštěstí již dávno pryč. Ovšem roztáhnout nohy před cizím člověkem (často mužem) je pro mnoho žen přeci jen nepříjemný zážitek a nepodstupují jej pokud nemusí.

V tomto článku vám přinášíme pár rad jak to přežít co nejlépe, přeci jen je to pro vaše dobro.

Jak se připravit před návštěvou gynekologa

Rozhodně si s sebou vezměte menstruační kalendář

Vezměte si občanku, kartu pojištěnce, a doporučuji i nějakou hotovost.

Lékaře se můžete zeptat na cokoli, co vás trápí, nebo si nejste jista, vždy vám ochotně poradí, nebo vysvětlí.

Před vyšetřením vyprázdněte močový měchýř i střeva.

Hygiena je samozřejmostí

Je dobré si obléci sukni, nebo šaty - v kabince si svléknete spodní prádlo, ale do ordinace přicházíte oblečená

Návštěva gynekologa

Kdy poprvé

Vyhláška stanovuje první vyšetření v 15ti letech. Ale gynekologové se přiklánějí k názoru, že pokud žena nemá žádné problémy a sexuálně nežije, může přijít i později. Před 15. rokem je nutná návštěva pouze v případě nepravidelného menstruačního cyklu, nebo výtoků.

Jak často

Jednou ročně na preventivní prohlídku by měla přijít každá žena! Těhotné ženy, či ženy s nějakým problémem by měly chodit častěji.

K čemu je prevence

Při vyšetření dochází k řadě preventivních testů, které mohou podchytit začínající choroby a efektivněji je léčit.

Na co mám zdarma nárok

Každá žena má nárok na preventivní vyšetření jednou ročně zdarma. Dále na všechny procedury, které má lékař nasmlouvané s pojišťovnou. Ty se mohou lišit. Doporučujeme vám si nějakou hotovost vzít s sebou.

Státní nebo soukromý

U soukromého lékaře budete mít osobnější přístup, protože jste jeho zákazníkem, ordinace bude nejspíš nověji a lépe vybavena, ale nebude to zadarmo. Kvalita vyšetření může být ovšem v obou zařízeních stejná. Všichni vědí, že dražší nemusí znamenat lepší...

Svobodná volba

Nemusíte se bát, svého lékaře si můžete svobodně vybrat a stejně tak jej můžete lehce změnit, pokud nejste spokojena. Správně by vám měl lékař v případě problémů vysvětlit stav a navrhnout varianty, ale rozhodnutí by mělo být na vás s čímž se bohužel příliš často nesetkáte.

2.8.2010
Autor: Longest
Hodnocení: 240 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 115
Zobrazeno: 39342x

Vhodné zboží pro tento článek

Water works system
Water works system

1120Kč
Anal Douche
Anal Douche

304Kč
Profi gynekologické zrcadlo
Profi gynekologické zrcadlo

595Kč

Co si o tom myslíte?

# Veronika: (07.08.2010 13:30:09) Reagovat

Přesně tak, když žena nemá žádný zdravotní potíže a je panna jako já, tak proč si dělat zbytečná traumata.

# Anonymka: (14.08.2010 04:49:02) Reagovat

Je mi 33 let a ještě jsem nebyla na gyndě, protože jsem ještě panna a když nežiju sexuálně, tak na gyndu vůbec chodit nebudu, neboť nechci přijít na gyndě o panenství. Gynekologové na panny vůbec neberou ohledy a vyšetřujou je zrcadlama jako kdyby měly za sebou sex s 50 chlapama. Dokud budu panna, tak mě na gyndu nikdo nedostane.

# Longest: (14.08.2010 14:44:33) Reagovat

Dokud nemáš problémy a jsi panna pravděpodobně skutečně nemáš důvod lékaře vyhledat, ale preventivně doporučuji nějaké prohlídky absolvovat, protože můžeš mít na první pohled neznatelné problémy, které se postupen času léčí mnohem hůře. Jinak toto slyším poprvé, že někdo vyšetřoval zrcadly pannu. To je néměř na stížnost a přezkoumání kvalifikace daného doktora. Každopádně obecně platí, že pacient musí především chránit sám sebe a pokud pojme nějakou známku podezření, že to co lékaž dělá je divné, rozhodně máte právo říci, že o tento druh vyšetření nestojíte a nechat si navrhnout alternativu. V Čechách se na doktyry bohužel stále nahlíží jako na polobohy, bohužel často k tomu není důvod a postihnutelnost je bohužel nulová, protože se navzájem krejí, mlží a často se i jaksi ztratí důkazy. Jak bylo psáno v článku, pokud se vám něco nezdá, říci děkuji , nashledanou je právo každého pacienta i na gyndě.

# Vivien: (14.08.2010 08:05:43) Reagovat

Mno anonymko, tak to nevím jakého řezníka-gyndaře to znáš :D Na gyndě ti nesmí prorazit panenskou blánu když jim oznámíš,že jsi panna. Navíc existuje mnoho neinvazivních způsobů vyšetření, které mohou předejít vážné chorobě.

# Anonymka: (14.08.2010 08:36:53) Reagovat

Já osobně žádnýho neznám, když nikam nechodim, ale moje sestra když byla do nedávna panna, tak jí gynekolog vyšetřoval zrcadlama a po jednom takovym vyšetření měla na kalhotkách kapky krve a sestry gynekolog o tom věděl, že je panna. Už k němu ale nechodí, vyměnila ho za doktorku.

# Vivien: (14.08.2010 08:38:12) Reagovat

To je pak chyba toho gynekologa.

# Anonymka: (14.08.2010 10:44:16) Reagovat

Po tomhle sestry zážitku se nemůže nikdo divit, že na gyndu nechodim. Na takový surový, řeznický vyšetření nemám nervy.

# Pavla: (26.08.2010 17:48:57) Reagovat

Máš recht, ale taky jde na koho narazíš...

# BELLA: (01.04.2013 22:20:14) Reagovat

co nejdříve mám zajít na gyndu, ale opravdu se moc bojím :( je možný, že mě vyšetří, když už panna nejsem? nebo si semnou bude jenom povidat?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.