• facebook
  • twitter
  • rss

Penisová daň

Snaha ministerstva financí ČR (MF) snížit deficit státního rozpočtu vedla ministra financí Pavla Mertlíka k předložení návrhu na zavedení tzv. penisové daně. Přestože MF přepokládá platnost této daně již od 1.1.2001, bude přijetí příslušného zákona pravděpodobně komplikovanou záležitostí. Překvapivě není překážkou opoziční smlouva, přestože zakazuje zvyšování celkové daňové zátěže poplatníků, ani konkrétní politické strany, ale zejména Ivan Langer (ODS) a další poslanci napříč celým politickým spektrem.

Již v prvním čtení byla podrobena ostré kritice ta část návrhu, která předpokládá výši daně dle využití mužských pohlavních orgánů k pohlavnímu styku. Petra Buzková (ČSSD) podporována částí poslanecké sněmovny (výhradně ženskou) namítala, že v tomto případě by přínos pro státní rozpočet byl minimální a jen náklady na přidání jedné kolonky do daňového přiznání by vysoce převýšilo nárůst příjmů rozpočtu. Svůj názor podpořila výsledky průzkumu agentury IVVM z ledna tohoto roku. Podle této analýzy jsou penisy 69% času zcela nečinné, 16% času jsou používány k močení a pouze 15% času jsou ztopořené. Pro posuzovanou daň však byla důležitá zejména druhá část výzkumu, jejíž výsledky hovoří o tom, že pouze 5% z celkové doby ztopoření jsou penisy používány k pohlavnímu styku!

Věk respondentů přitom nehrál téměř roli; pouze mladší ročníky uváděly delší dobu ztopoření na úkor nečinnosti a u starších ročníků se zvyšovala doba močení. Ostrá diskuse se strhla i nad ostatními body návrhu. Např. je kondom pracovní oděv? Je možné účastníky skupinového sexu považovat za akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným? Budou zavedeny odčitatelné položky za použití kondomů tuzemské výroby? apod. Úspěšnější již byl pozměňovací návrh poslance Miroslava Macka (ODS), který stanovoval výši daně na základě fyzických rozměrů pohlavních orgánů. Například délka penisu 22 a více centimetrů bude znamenat pro státní kasu příjem 3.600 Kč za zdaňovací období, nejběžnější délka 15-18 centimetrů 1.800 Kč a majitelé penisů kratších než 10 centimetrů budou naopak pobírat sociální podporu ve výši 1.500 Kč. Přes ohlušující pískot poslance Ivana Langera a za potlesku většiny ministrů vlády a předsedy sněmovny Václava Klause (ODS) prošel návrh do druhého čtení.

21.10.2007

Hodnocení: 92 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 46
Zobrazeno: 2564x