• facebook
  • twitter
  • rss

Skupinové sexuální aktivity

Možná, že budete v naší knížce postrádat takové obrázky, jimiž hýří mnoho erotických tiskovin. Také když listujete seznamovacími inzeráty některých časopisů, většinou se nevyhnete četným nabídkám skupinových sexuálních aktivit. Většina lidí je však chápe pouze jako jistou kuriozitu. Sexuální život člověka je většinou prožíván buď jako osamocená slast - to v případech onanie, nebo jako činnost párová: sem patří všechny druhy vzájemného mazlení, dráždění a jiných sexuálních her, pak ovšem i samotná soulož. Skupinové sexuální aktivity bývají ovšem často považovány za výstřelek proti přírodě a dobrým mravům, za něco nenormálního.

Ale existuje vůbec nějaká sexuální norma? Kdo je oprávněn ji vymezit a určovat? Jaký zvláštní druh nadpřirozeného vnuknutí může komukoli dovolit známkování těchto aktivit, jejich rozdělení na normální a nenormální, přirozené a nepřirozené, na povolené a zakázané? Existuje ovšem mnoho teorií, ale já bych vám nerad některou z nich vnucoval. Osobně nejsympatičtější je mí takový postoj, který za normální považuje to, co nikomu ze zúčastněných nepůsobí násilí a nezanechává tělesnou a duševní újmu. Norma je to, pravda, dosti široká, ale podle mého mínění spravedlivá a - nebojím se to říci - demokratická.

Skupinová soulož mnoho lidí zřejmě uspokojuje a radostně tyto aktivity provozují. Působí jim nějaké násilí? Ani v nejmenším. Dozná snad někdo z nich nějakého tělesného nebo duševního poškození? Velmi o tom pochybuji. Takže v nejširším slova smyslu se všichni chovají "normálně". Ovšem jednu vadu na kráse takováto dostaveníčka mít mohou a tou je právě možné rozladění některého z účastníků, nechuť a snad i výčitky svědomí. Tedy duševní újma. Stejná aktivita může být z pohledu jednoho člověka normální, v jiném však zanechává pocity zhnusení, odporu a provinění.

Rozdílné sexuální potřeby a zájmy, různé názory a prožitky jsou právě tím vzácným kořením, které lidskou sexualitu kultivují, činí ji zajímavou a odlišují ji od sexuality třeba včel nebo mravenců. A ještě jednou důležitou vlastností je člověk naštěstí obdařen: dokáže svou sexuální aktivitu ovlivňovat vlastní vůlí a přizpůsobovat svému protějšku tak, aby mu nečinil násilí a nezpůsoboval újmu.

6.3.2002
Autor: MuDr. Radim Uzel
Hodnocení: 189 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 114
Zobrazeno: 9625x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.