• facebook
  • twitter
  • rss

Manželství, v dobrém i zlém

Sezdané páry nesdílejí jen společný domov či peníze, ale někdy také některé zdravotní neduhy. Jestliže například jeden z manželů trpí astmatem, depresemi, žaludečními vředy, vysokým tlakem či zvýšenou hladinou cholesterolu, pak je velká pravděpodobnost, že obdobnou chorobou bude trpět i jeho protějšek.

"Partneři osob, které sužují konkrétní choroby, jsou vystaveni zvýšenému riziku stejné nemoci - nejméně 70 procent má například výraznější sklon k takovým neduhům, jako je astma, deprese či žaludeční vředy," říká doktorka Julia Hippisleyová Coxová z univerzity v severoanglickém Nottinghamu.

Podle názoru vědeckého týmu doktorky Coxové jsou zřejmě stěžejní příčinou "sdílených" nemocí stejné životní prostředí a stejné návyky. Sezdané páry obvykle konzumují stejná jídla, jsou vystaveny stejným alergenům a mají obdobné životní návyky, což vše přispívá k takovým neduhům, jako jsou alergie, vysoký krevní tlak či zvýšená hladina cholesterolu.

Vědci dospěli k tomuto poznání po posouzení zdravotních záznamů osmi tisíc manželských párů ve věku od 30 do 74 let.

Poté, co zhodnotili takové vlivy, jako je věk, obezita a kouření, které mají rovněž dopad na riziko onemocnění, dospěli ke zjištění, že manželé, jejichž partneři trpí určitou chorobou, jsou vystaveni vyššímu nebezpečí stejného onemocnění než ostatní populace.

Výsledky tohoto průzkumu zveřejnil British Medical Journal; z nich je zřejmé, že lékaři by při léčbě nemocných osob měli zvážit i zdravotní prohlídku jejich partnerů, a to i z preventivních důvodů, aby tak předešli jejich případnému stejnému onemocnění.

6.3.2002

Hodnocení: 192 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 114
Zobrazeno: 4832x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.