• facebook
  • twitter
  • rss

Historie kondomu

Historie kondomu

Kondom jako ochrana proti početí je velice stará, ale v podobě jak jej známe dnes je to v podstatě nováček.

Předchůdci kondomu

Různé prameny ukazují různé druhy ochran proti početí i před chorobami. Ženy v Číně se chránili nápojem s olovem a mědí. Starověké Řekyně namáčeli tampóny do olivového oleje, medu a cedrové pryskyřice, v Mezopotámie hnětli tampóny z medu a drcených mandlí a islámské ženy si do pochvy vkládaly stočené listy smuteční vrby.

První kondomy

Již před 3000 lety používali Egypťané kondomy z plátna. Později ze svalové tkáně a rybích a zvířecích střev.

Díky malbám v Comberelles ve Francii (100-200 let našeho letopočtu) se dostáváme k prvnímu publikovanému popisu kondomu z Itálie v 15. století. tehdy pan Fallopius tvrdil, že vynalezl ochranu pro muže před pohlavními nemocemi a testovaní muži se skutečně nenakazili. Po zhruba 200 letech začali být kondomy ze zvířecích vnitřností dostupnější, ale stále příliš drahé a proto se používali několikrát.

Roku 1861 dokonce vychází první reklama v Amerických novinách.

Guma

Roku 1844 pánové Goodyear a Hancock objevili vulkanizaci gumy, což zásadně ovlivnilo výrobu kondomů. Kolem roku 1880 byl vyroben první latexový kondom a už v roce 1935 se jich jen v USA vyrábělo 1,5 milionu denně.

Před deseti lety dosáhla roční produkce latexových kondomů 8,5 bilionu.

Výroba

Kondomy se vyrábějí z přírodního latexu a jsou do něj přidávány stabilizátory, chemická konzervační a vulkanizační čidla. Do takto sloučeného a roztaveného latexu se ponoří skleněné formy, na kterých zůstane tenký povlak. Ten se po zaschnutí ponoří do lázně ještě jednou a opět nechá uschnout. Poté se kondomy srolují a tím vzniká jejich lem. Poté projdou vulkanizací ve speciálních pecích a znovu se suší. Tím ovšem proces nekončí. Následuje řada testů (elektronický, vzduchový a vodní). Poté se přesouvají do balírny, kde jsou lubrikovány, aromatizovány a baleny.

27.7.2010
Autor: Longest
Hodnocení: 187 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 97
Zobrazeno: 8948x

Vhodné zboží pro tento článek

Kondomy Unidus - Růžové 3ks
Kondomy Unidus - Růžové 3ks

25Kč
Kondom Inspirace Klasik - 3ks
Kondom Inspirace Klasik - 3ks

21Kč
Kondom EuroGlider
Kondom EuroGlider

6Kč

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.