• facebook
  • twitter
  • rss

Karcinom prsu

Výskyt

Karcinom prsu je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen nejen u nás, ale i v ostatních vyspělých státech. Nejvíce případů se objevuje po 40. roce života.
Počet onemocnění v České republice stále stoupá. Vzhledem k tomu, že onemocnění je u nás odhaleno u 40% žen v pokročilém stádiu, je vysoká i úmrtnost. Přitom až 90% pacientek, u nichž byl nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno.

Ohrožené osoby a rizika

Věk

S věkem se riziko zvyšuje. Nejčastější je výskyt mezi 50. a 60. rokem, nádor je vyjímečný před 20. rokem života.

Dědičná dispozice

Až 10% onemocnění vzniká na základě dědičné dispozice. Pokud onemocněla nádorem matka, sestra či dcera, je riziko vzniku karcinomu 2 až 3 krát vyšší než u běžné populace. Pokud se vyskytlo onemocnění u dvou blízkých příbuzných, a u jedné z nich ve věku pod 50 let, je třeba provést genetické vyšetření.

Předchozí onemocnění a léčba

U žen, u nichž se vyskytl nádor v jednom prsu, je vyšší riziko jeho vzniku ve druhém. Vyšší roziko je u žen, které byly léčeny v předchozím období zářením. Rizikem je také předchozí nádor vaječníku.
Byla prokázána i určitá míra rizika z podávání některých hormnonálních přípravků.

Menstruace

Riziko se zvyšuje se zvýšeným počtem menstruací za život. Častěji jsou tedy ohroženy ženy, které začaly časně menstruovat (před 12. rokem) a měly pozdní přechod (po 55. roce) a také ženy, které nerodily vůbec nebo rodily první dítě po 30. roce života.

Nevhodný způsob života

Zvýšenému riziku výskytu karcinomu prsu jsou vystaveny ženy obézní a ty, které požívají vyšší množství alkoholu.
Určitým rizikem může být i nedostatek pohybu, nadbytek tuků a nedostatek zeleniny a ovoce ve stravě, kouření a nadmíra slunečního záření.

Příznaky onemocnění

Prvním znatelným projevem onemocnění bývá nebolestivé ztužení nebo bulka s nepravidelnými okraji kdekoliv v prsu.
Příznakem může být i zarudnutí, mokvání, vtažení bradavky nebo výtok z ní. Onemocnění také signalizuje zarudnutí kůže, nehojící se vřed, otok kůže nebo vzhled připomínající pomerančovou kůru. Na nádorové onemocnění prsu upozorní také bulka v podpaží nebo v nadklíčku. Je třeba dodat, že všechny tyto příznaky signalizují onemocnění, které již určitý čas skrytě probíhalo.

Prevence a včasné odhalení nemoci

Základem prevence je dodržování životosprávy bez výše uvedených rizik. Je ovšem třeba kriticky připustit, že preventivní možnosti jsou u karciomu prsu jen omezené. Proto je třeba věnovat maximální úsilí jeho včasnému odhalení, kdy je až 90% šance na vyléčení.
Samovyšetřování prsu je běžnou součástí hygieny moderní ženy. Provádí se 1x měsíčně, krátce po menstruaci, důkladným prohmatáním a prohlédnutím prsů. Ženy by měly být poučeny, jak samovyšetřování provádět, svým lékařem.
Preventivní prohlídky (1x ročně u gynekologa) prováděné pohmatem a pravidelná vyšetření sonografická a rentgenová (mamografická) by měla výrazně zvýšit záchyt časných stadií tohoto častého onemocnění žen.

10.4.2003
Zdroj: http://cosa.valmez.cz/onkologie/nador/prs.html
Hodnocení: 194 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 144
Zobrazeno: 5893x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.