• facebook
  • twitter
  • rss

Znásilnění

Je to věc, která bohužel k naší době patří čím dál víc a kromě znásilněných a násilníků se týká i nás všech. V tomto článku se dozvíte co dělat a jak se chovat v různých situacích.

Znásilnění je vnucení sexuálního aktu někomu jinému (převážně opačného pohlaví) pod hroužkou násilí. Bohužel mnohdy to nekončí jen u toho.

Ideální stav je ten, že se vám nikdy podobná příhoda nestala. Pro to zde existuje mnoho stránek, literatury a kurzů psychologie a sebeobrany, které ovšem samotnému znásilnění málo kdy dokáží zabránit, ale teoreticky vás dokážou připravit na různé situace.

Jak se bránit?

Především se snažit vyhnout rizikovým místům, ale to už v dnešní době zdaleka nestačí.
Poté co jste napadena je každá rada drahá.
Pokud je útěk nemožný, snažte se zachovat klid a s pachatelem se domluvit, slíbit oficiální schůzku, svěřit se s menzesem, či pohlavní nemocí. Nikdy nevyhrožujte!
Křičte jak o život, třeba vás někdo uslyší a přijde na pomoc.
Jestli s pachatelem není domluva snažte se najít ten pravý okamžik pro útok, protože pokud "zbraň" na svou obranu vytáhnete v nepravý okamžik, může se stát, že už nedostanete příležitost jí použít.
Jako zbraň se dá použít svazek klíčů a rána s ním do obličeje vám může dodat potřebný okamžik pro útěk.
Pokud vlastníte nervový plyn, nebojte se ho použít! A zapomeňte na návod, který je na výrobku, že se nikdy nemá používat z blízkosti menší než 3/4 metru. Nervový plyn v přírodě ze vzdálenosti větší než 1/2 metru téměř strácí účinnost. Nebojte se přiložit flaštičku se sprejem přímo před obličej pachatele (a obavy z toho, že mu způsobíte trvalé následky hoďte za hlavu, on vám chtěl udělat to samé!).
Kopnutí do rozkroku je to nejlepší co se vám může povést, ale třeba kopnutí do holeně, nebo kolene způsobí také dostatečnou bolest. Dejte si dobrý pozor, protože pokud se spatně trefíte, nebo nemáte úniku, tak naděje, že nebudete zmlácena právě padla.

Neubránila jste se, je vám zle, jste potlučená, v šoku… máte na výběr dvě cesty… na policii, nebo domů…
Jste uvědomělá občanka, nebo byl útok opravdu brutální, takže míříte na policii… vyslechnou vás, nechají vyšetřit policejním lékařem… podáte trestní oznámení… Kdo a jak vás bude vyslýchat, to je otázka štěstí … pokud jste byla opilá, pokud jste anarchistka, nebo punkerka, pokud v sobě máte trávu, připravte se na nedůvěru a na to, že nad vámi plakat nebudou… Rozjede se mašinérie vyšetřování a soudu a vy jste splnila svou občanskou povinnost… Rány vám to nezacelí, v pomstu můžete doufat.
Jděte domů a někomu to řekněte… kamarádce, sourozencům, rodičům,… když nemáte, komu byste se svěřili, zavolejte na Bílý kruh bezpečí, Nadaci Rosa, Linku Důvěry, nenechávejte to v sobě…
Buďte ale soudná a počítejte s tím, jak mohou vaši blízcí reagovat… obzvlášť muži se mohou projevit víc než jen hloupě a nevčasné vytažení archetypální role bojovníka ochránce vás asi moc nepotěší… Bezmocný vztek a pocit pokoření ze selhání se pak může svézt na vás…
Najděte někoho, kdo se nebude snažit vám to stěžovat a dávat vám vinu, ale někoho kdo vás bude poslouchat a kdo bude na vaší straně.

Jak znásilnění hodnotí zákony:

§ 241 Znásilnění

(1) Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na osobě mladší než osmnáct let.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo
b) spáchá-li takový čin na osobě mladší než patnáct let.
(4) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

Pohlavní zneužívání § 24

(1) Kdo vykoná soulož s osobou mladší než patnáct let nebo kdo takové osoby jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let. (2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na osobě svěřené jeho dozoru, zneužívaje její závislosti. (3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví. (4) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

§ 243

Kdo zneužívaje závislosti osoby mladší než osmnáct let nebo osoby svěřené jeho dozoru, přiměje ji k mimomanželské souloži, nebo kdo takové osoby, zneužívaje její závislosti, jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

2.7.2006

Hodnocení: 255 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 108
Zobrazeno: 8927x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.