• facebook
  • twitter
  • rss

Žárlivost

Je přirozené, že chceme být u svého partnera na prvním místě, a všichni máme určité představy, kolik pozornosti by náš partner měl věnovat jiným ženám a mužům. Velmi často se však záblesk žárlivosti rozhoří do všespalujícího ohně. Žárlivost se přiživuje sama a může se z ní stát choroba, která naruší celý vztah a může ho i zcela zničit. Žárlivý člověk si zřídka uvědomuje, že žárlivost je jeho vlastním výmyslem a že vždy existuje cesta ven. Ta spočívá v tom, přestat být obětí a převzít vládu nad svým osudem. Žárlíte-li, protože váš partner má někoho jiného, pak můžete celou situaci řešit tím, že odejdete. Jestliže žárlíte, protože váš partner příliš pokukuje po někom jiném, pak se musíte zamyslet nad tím, jak se vy sami cítíte a co partnerovi poskytujete. Je důležité si pamatovat, že žárlivost je zlozvyk, který lze odnaučit.

První krok při odstraňování žárlivosti spočívá v tom uvědomit si, že vaše přežití nezávisí na vašem partnerovi. Ano, jistě, je jedinečný a nenahraditelný jako člověk, ale nahraditelný jako partner. A vaše existence nezávisí na jeho lásce. Není nutné se tvářit, jako by měl moc nad vaším bytím a nebytím. Vy a jen vy sami máte tu moc se udržovat při životě vírou v trvalé hodnoty.

Druhým krokem v procesu odnaučování se žárlit je začít věřit ve vlastní trvalou hodnotu. Jelikož žárliví lidé většinou mívají nedostatek sebedůvěry, věří, že střed vesmíru je někde jinde. Vidíte-li svého partnera, jak se baví s jinou ženou, začnete okamžitě předpokládat, že jejich rozhovor je daleko zajímavější, než kdyby se bavil s vámi. Představujete si, že ta druhá žena mu připadá daleko krásnější a více okouzlující než vy. Najednou cítíte, že váš partner je neodolatelně přitahován k tomuto symbolu smyslnosti, zatímco vy se propadáte do nicoty. Nepospíchejte tak s vlastním ponížením. Jak byste mohli ztratit na ceně jen proto, že někdo jiný vešel do místnosti? Střed světa je ve vás a bude tam po celý váš život. Vaše životní síla je to, co oceňuje váš partner. Dynamika vašeho vztahu je mezi vámi dvěma a ve vaší síle stejně jako v jeho.

Třetí krok spočívá v uvědomění si své síly. Žárlivý člověk se staví jako oběť špatného chování svého partnera. Pozice oběti je ponižující. Říká: "Nejsem schopen ovládat svůj život, ale činí to za mě někdo jiný. Nemám sílu jednat. Nechám si všechno líbit." To je nesmysl, všichni máme sílu jednat. Musíte rozbít začarovaný kruh a ujmout se vlády nad sebou. Namísto toho, abyste poslušně přijímali, že jste závislí na souhlasu partnera, soustřeďte se na vlastní schopnost souhlasu, který mu poskytnete. Místo toho, abyste jednali negativně, rýpali a stěžovali si, začněte jednat pozitivně a dejte svému partnerovi vědět, proč a jak si ho ceníte. Posílení pozitivních stránek vašeho vztahu vám oběma prospěje. Jestliže ho nebudete napadat, otravovat s podezřeními, může odložit své obranné mechanismy a opět se radovat z vaší přítomnosti. A vy se budete cítit dobře, protože jste uvolnili napětí a převzali sílu souhlasu do svých rukou.

Čtvrtý krok představuje převzetí stejné odpovědnosti za váš společný vztah. Jakmile se začnete cítit silní a součástí celku, ucítíte, že se vaše potřeba lpět na partnerovi sama postupně rozpustí. Začnete-li se považovat za rovnocenné a nikoliv podřadné, můžete se přestat chovat jako kurátor vašeho partnera. Jakmile si uvědomíte, že máte sílu dávat, začnete se cítit velkoryse. Nyní můžete vrátit partnerovi jeho svobodu, která ho nebude svazovat. Budete mu schopni dovolit radovat se z přátelství s jinými lidmi, aniž byste to považovali za ohrožení vašeho vztahu, které by mohlo ovlivnit city, jež k vám pociťuje. A tím, že zaměříte svou sílu na sebe a budete stát po jeho boku, dáte mu možnost, aby se k vám znovu přiblížil.

15.8.2004

Hodnocení: 208 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 110
Zobrazeno: 5520x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.