• facebook
  • twitter
  • rss

Sexuální znaky

Když se narodí dítě, jeho pohlaví rozlišují jen genitálie, ale jak roste, vyvíjejí se u něj typické sexuální znaky, které signalizují jeho pohlaví budoucím partnerům.

Řada sexuálních znaků se vyvíjela po více než jeden milión let. Když první lidé začali být závislí více na lovu pro potravu a méně na sbírání kořínků a plodin, práce se rozdělila mezi obě pohlaví. Ženy, které byly téměř neustále těhotné nebo se staraly o potomky, nemohly doprovázet své muže za zvěří, a proto byl kočovný život nahrazen usedlým. Ženy i nadále vyhledávaly potravu v blízkostí osad, zatímco muži se pouštěli dále. Jak se muži zdokonalovali v lovu, jejich těla se vyvíjela, aby splnila na ně kladené požadavky.

Tělo moderního člověka odráží životní styl minulých generací i navzdory tomu, že ve většině světa se muž již neživí lovem a ženin život není natolik omezen rozmnožováním. Muži jsou vyšší, svalnatější a těžší. Jsou stavěni na to, aby rychleji utíkali, a na nošení těžkých nákladů. Mají široká ramena, silné paže, to jim pomáhá lépe používat zbraně. Mají širší hrudník a větší plíce, což je předurčuje k vyšším výkonům, a mají silnější lebky a čelisti, aby se mohli účinněji bránit proti útokům.

Ke zvláštním znakům ženského těla patří širší pánev, která je nakloněna mírně dozadu, aby se usnadnil porod, delší břicho a silnější stehna, uzpůsobené k nošení plodu, a plnější prsa vhodná ke kojení. Širší pánev znamená, že stehna vycházejí dále od sebe, a proto se ženský rozkrok liší od mužského. Úhel připojení nohou, které se ke kolenům sbíhají, a vystouplé partie hýždí a prsou činí běh pro ženy obtížnější než pro muže. Užší ramena znamenají, že ruce visí po stranách, zatímco svalnatější muž stojí s rukama visícíma od těla. Ženské tělo je lépe uzpůsobeno k nošení, ale ženské předloktí se může vytočit ve větším úhlu než mužské.

Existují i další sexuální signály, které nemají nic společného s naší minulostí lovců a rozmnožovatelek rodu. Působí čistě ke zdůraznění pohlaví svého nositele. Muž má hlubší hlas a výraznější ohryzek. Jeho tělo bývá většinou ochlupenější, ačkoliv ochlupení na temeni hlavy může časem řídnout a ztrácet se. Pro ženu je typické oblejší tělo s hladkými kulovitými prsy a hýžděmi, kulatějšími koleny, rameny a tvářemi, plnějšími rty a jemnější, téměř neochlupenou pokožkou. Je známo, že zatímco mezi mužské erotogenní zóny (části těla citlivé na sexuální stimulaci) patří především genitálie, ústa a ruce, ženské tělo je prakticky celé erotogenní, neboť pokožka je velmi citlivá. Ve snaze učinit svou pokožku pro druhé pohlaví ještě přitažlivější si mnoho žen holí podpaží a utrácí mnoho peněz v kosmetických zařízeních za odstraňování ochlupení i z ostatních částí těla. mužských a ženských paží a rukou naznačují, že každé pohlaví se pohybuje jiným způsobem. To je něco, co považujeme za samozřejmé, dokud na to nejsme upozorněni například tím, že muž napodobí pohyby ženy nebo zženštilého muže.

Zjevné signály se používají ve světě zvířat jako sexuální výzvy. Samička opice signalizuje svou ochotu kopulovat tím, že nabídne samci zadek a genitálie, které jsou často výrazně zbarvené. Jelikož dospělí lidé se většinou setkávají tváří v tvář, teď, když se již nepohybujeme po čtyřech, ženské tělo si vyvinulo frontální znaky, které zajišťují genitální mimiku. Velká prsa naznačují tvar hýždí a plné rty představují stydké pysky.

Když začal člověk chodit vzpřímeně, objevil se i první kus oděvu - bederní rouška. Jakmile se vztyčil z pozice na všech čtyřech, ukazoval své genitálie každému, koho potkal, a aby zamezil výslednému nevhodnému sexuálnímu signalizování, zakryl je "fíkovým listem". Podnebí, v němž první lidé žili, nevyžadovalo nošení oděvů na ochranu proti chladu, takže první oblečení bylo diktováno čistě sexuální zdrženlivostí.

Ochranné oblečení vzniklo díky tomu, že se člověk přesunul ze svého původního domova do oblastí s chladnějším podnebím. Naše oblečení, tehdy stejně jako dnes, odráželo postoj společnosti, v níž žijeme, k sexualitě. Například v některých arabských zemích se ženy halí do objemných rób od hlavy až k patě, aby je nepovolané oči nespatřily.

Oblečení běžné v západních zemích, které bylo a je charakteristické zdůrazňováním sexuality, dalo vzniknout podprsence a korzetu. Muži zdůrazňovali svá ramena ramenními vycpávkami a epoletami a genitálie pomocí poklopců, pistolí v pouzdrech nebo dýkami u pasu, a dokonce i tlumoky s napodobením pubického ochlupení. Dnes vyboulený rozkrok těsných džínů signalizuje totéž.

25.2.2001

Hodnocení: 222 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 138
Zobrazeno: 12712x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.