• facebook
  • twitter
  • rss

Pohlavně přenosné choroby

Příznaky pohlavně přenosných chorob se na počátku většinou nepoznají, ale je-li váš partner nakažen, nebo máte-li styk s promiskuitním partnerem, pak je důležité se nechat vyšetřit. Jestliže se již příznaky choroby projeví, mají většinou podobu výtoku z pochvy, močové trubice nebo konečníku, nebo svědění a bolesti kolem genitálií a konečníku či začervenání na genitáliích, konečníku nebo v ústech. Máte-li podezření, že jste pohlavně přenosnou chorobou nakaženi, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Ženy navštíví svého gynekologa, muži oddělení kožních a pohlavních chorob. Testy budou provedeny ihned, a jsou-li pozitivní, budete požádáni, abyste se spojili se svými nedávnými sexuálními partnery, protože oni mohou být nakaženi také. V tomto případě se pohlavního styku vystříhejte, dokud nebudete zcela vyléčeni.

AIDS

je zkratkou pro syndrom získané imunitní nedostatečnosti a je způsobem virem lidské imunodeficience, HIV. Dostane-li se tento virus do těla, napadá bílé krvinky, které normálně bojují proti nemocem, v nich se pomnoží a zničí je. Virus také proniká do mozku. Mezi nakažením virem HIV a následným rozvojem příznaků AIDS uplynou většinou 3 až 4 roky. Jak se AIDS rozvíjí, přirozená imunita se snižuje a pacient podléhá nemocem, s nimiž ze zdravý organismus obvykle vypořádá sám. Vznikají vzácné formy rakoviny a zápalu plic. Někdy jsou pacienti s AIDS infikováni několika chorobami najednou, například kandidózou, oparem a tuberkulózou. Zároveň mohou v mozku probíhat patologické změny ústící v demenci. U jednoho z deseti až jednoho ze tří lidí nakažených virem HIV se rozvine AIDS. Lék na AIDS zatím neexistuje. AIDS většinou probíhá pod obrazem opakujících se infekcí, zvyšující se vyčerpanosti a v posledním stadiu končí smrtí nemocného.

Jak se vyhnout AIDS:

  • Vždy používat kondom
  • Vyhýbat se análnímu sexu
  • Nepoužívat společné kartáčky na zuby, žiletky a další nástroje, které by mohly přenášet krev z oděrek a řezných ran.
  • Virus se vyskytuje v tělních tekutinách, především v ejakulátu a v krvi. Může se objevit i ve slinách, ačkoli lékaři tvrdí, že sliny riziko nepředstavují.

Nejpravděpodobnějším způsobem nakažení je anální styk s infikovanou osobou. Celých 80 % pozitivních pacientů bylo homosexuálních. Druhým nejběžnějším zdrojem nákazy touto chorobou je infikovaná krev. Téměř čtvrtina populace hemofiliků je tímto virem nakažena, nebo byli léčeni krví dárců nakažených HIV. (Hemofilici mají vrozený deficit určitých krevních faktorů, které se podílejí na srážlivosti krve. Tito lidé mohou vykrvácet z malého škrábnutí, nejsou-li léčeni krví zdravých jedinců, která tyto faktory obsahuje.) HIV je možno přenést i infikovanými injekčními jehlami, a proto jsou narkomané třetí nejrizikovější skupinou populace. Abyste se stali HIV pozitivní, nemusíte být homosexuální nebo promiskuitní, narkomané, nebo hemofilici. Heterosexuálové jsou také ohroženi. I heterosexuál ve stabilním vztahu je vystaven riziku nákazy, jestliže byl jeho partner nakažen ve vztahu předchozím. Proto je při navazování nového vztahu nejjistější používat kondom.

Kapavka

Kapavku způsobuje bakterie gonokoka, která není schopna života na vzduchu a je přenášena pohlavním stykem, ale nikdy (jak se někdy tvrdí) záchodovými sedátky nebo ručníky. U mužů postihuje močovou trubici, kterou je vylučována moč z močového měchýře. Do týdne se objeví pálení při močení a hustý výtok z ústí močové trubice. U homosexuálních mužů může být infikován i konečník, řitní otvor může být podrážděn a objevuje se i výtok. U žen kapavka napadá zevní i vnitřní rodidla, močovou trubici a konečník a stejně jako u mužů se může objevit výtok a pálení při močení. Rozšíří-li se infekce do dělohy, je desetiprocentní pravděpodobnost, že dojde k uzavření vejcovodů, které způsobí neplodnost. Často však u obou pohlaví proběhne kapavka bez příznaků. Léčba kapavky většinou spočívá v podávání antibiotik, například penicilinového typu, s následnou kontrolou. Není-li kapavka včas diagnostikována a léčena, mohou vzniknout vážné komplikace. U mužů se může rozvinout zánět nadvarlat, projevující se bolestmi a otokem v obl asti šourku, u žen peritonitida - zánět pobřišnice. U obou pohlaví se může projevit gonokoková septikémie (bakterie se dostanou do krve) s kožními projevy a zánětem kloubů. Ve vážných případech je u obou pohlaví výsledkem neplodnost. Děti infikovaných žen se mohou narodit s gonorrhoickou oftalmopatií - akutním zánětem očí. Dnes jsou však tyto komplikace vzácnější.

Nespecifický zánět močové trubice

se může projevit otoky, bolestí a svěděním v okolí genitálií, konečníku a úst.Také se může objevit výtok z pochvy nebo z ústí močové trubice. Řešením je většinou dvoutýdenní léčba antibiotiky u všech, kteří přišli do styku s infikovanou osobou. Během této léčby se pacienti většinou musí zříci alkoholu, který účinek použitých léků oslabuje. I zde mohou být komplikace podobné jako u kapavky, ale včasná diagnóza jim naštěstí může zabránit. Muži mohou mít takový zánět opakovaně i bez změny partnerky. Příčina tohoto jevu nebyla dosud uspokojivě vysvětlena. Nicméně léčba by se měla týkat vždy obou partnerů.

Syfilis

je dnes v Evropě již téměř vymýcena, ale v posledních letech díky zvyšující se migraci obyvatel se její výskyt opět zvyšuje. Ženy postihuje méně než muže, nejvíce jsou však zasaženi homosexuálové. První příznaky se objevují do 14 dnů po nákaze. Na penisu, zevních rodidlech nebo u konečníku se utvoří malý tvrdý vřídek. Většinou nebolí a velmi rychle zmizí. O několik týdnů později, ve druhém stadiu, se pacientovi zvýší teplota, zvětší se uzliny a svědí ho celé tělo. Choroba je léčitelná antibiotiky. Není-li včas léčena, přechází po delším období do stadia třetího s vážnými komplikacemi. Do nástupu éry antibiotik bylo třetí stadium této choroby poměrně běžné a projevovalo se typickými neurologickými příznaky, demencí a končilo většinou smrtí.

Chlamydiová infekce

je jedna z nejběžnějších pohlavně přenosných chorob. Způsobuje ji mikroorganismus nazývaný Chlamydia trachomatis. Onemocnění potvrdí kultivační nález z hrdla děložního a léčí se některými antibiotiky. U mužů se projevuje zažloutlým výtokem z ústí močové trubice, pálením při močení a zarudnutím žaludu, u žen výtokem z pochvy, častým nucením na močení a mírným svěděním zevních rodidel a pobolíváním v podbřišku. Mnoho žen však žádné příznaky nepociťuje, dokud se u nich nerozvine zánět vnitřních rodidel, což je vážné onemocnění, které může způsobit neplodnost. Při porodu se mohou děti takto nemocných matek nakazit. Projevem přenesené infekce může být zánět spojivek i zápal plic.

Genitální herpes (opar)

je virové onemocnění přenášené pohlavním stykem. Je stejný jako jiné druhy oparů, které se projevují puchýřky. I jimi je možno se nakazit při běžném orálním sexu s nakaženou osobou. Mezi příznaky patří svědění, bolest v tříslech, nepříjemné pocity při močení a zvýšená teplota, kterou následuje vytvoření bolestivých puchýřků na vulvě a penisu a které se po prasknutí změní ve vřídky. Asi po 10 dnech příznaky zmizí a pacientovi se zdá, že je vyléčen. Infekce však přetrvává a příznaky se mohou kdykoliv objevit znovu, zvláště je-li pacient vystaven stresu. Léčení bývá často obtížné. Když je nemoc v latentním stadiu, můžete mít styk bez obav, že partnera nakazíte, ale jelikož je nemožné předvídat následující atak choroby, nebezpečí infekce stále hrozí. Má-li žena na konci těhotenství aktivní infekci oparem, provede se většinou císařský řez, aby se dítě nenakazilo při průchodu porodními cestami.

Genitální bradavice

jsou nepříjemné, ale nebolestivé a jejich léčba je snadná. Jsou to malé výrůstky, které se objevují na penisu, vulvě, kolem řitního otvoru a jsou mírně infekční. Léčí se potíráním roztokem zvaným podophyllin nebo vypalováním kapalným dusíkem. Byla zjištěna souvislost mezi genitálními bradavicemi a rakovinou čípku děložního. Proto je důležité je odstranit co nejdříve a pravidelně docházet na cytologické výtěry.

Mykóza

je kvasinková infekce, která se za určitých podmínek manifestuje v pochvě. Bývá častější u uživatelek hormonální antikoncepce, a jestliže se objevuje opakovaně, doporučuje se antikoncepční metodu změnit. Nakazit se může i muž, ačkoli nemusí mít žádné potíže. Nemoc způsobuje bolesti v pochvě, svědění vulvy a hustý bílý výtok. Lékař pravděpodobně předepíše antimykotický krém pro oba partnery a vaginální čípky. Dnes jsou k dispozici i preparáty orální. Některé ženy se domnívají, že jim pomůže bílý jogurt. Při této infekci se nekoupejte v horké vodě, nenoste těsné syntetické prádlo a oblečení a nylonové punčocháče.

Trichomoniáza

je nejběžnější a méně závažná pohlavně přenosná choroba a získat ji je možno nejen pohlavním stykem, ale také např. prostřednictvím společných ručníků apod. Může mít i bezpříznakovou formu a někteří lidé jsou jejími nosiči. Může však také způsobovat výtok a pálení při močení u obou pohlaví. K léčbě je k dispozici několik preparátů, jejichž účinnost je vysoká.

13.1.2003

Hodnocení: 617 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 124
Zobrazeno: 30757x

Co si o tom myslíte?

# angelina: (23.05.2011 08:46:45) Reagovat

Pekny den preji mam dotaz je mi 33 let v 15 letech sem mela 1 sexualni stik tak zvane nedobrovolnej uz me to tizi od tech 15 let sem byla tak trochu omamena dalsi den sem se probrala v posteli vedle ciziho chlapa,po demnou byla krev a ja byla totalne zmatena.Nevedela sem v tu ranu co se deje ale po par tejdnech sem zacala pocitovat boleni pod brisku a paleni nejdriv sem chodila k lekari bylo to v ty dobe kdy sem byla jeste skolou povina a lekar mi rikal ze to nic neni ze jen simuluji a ze se chci ulejt ze skoli s pisemky,v lete ty bolesti se z vitokem o mnohem vic zhorsili.Byla sem u babicky v chebu byli to takove bolesti ze sem nemohla pomalu ani chodit tak sem sla na vysetreni do nemocnice kde si me taky hned nechali po nejakou dobu,na kontroli sem chodila pravidelne posledni vse bylo v poradku tak mi pak rekli ze to staci jeden krat za 5 let posledni kontrolu sem mela v lete 2006 tam bylo take v poradku.Za tu dobu sem zadneho sveho partnera nenakazila jen mam takovej dotaz i kdyz sem zalecena v testech se nic neukazalo je mozne ze se ta choroba muze opet ozvat? dekuji za vasi odpoved a radu

# Longest: (24.05.2011 08:52:05) Reagovat

Záleží na tom, o jakou chorobu se jedná. Některé se tváří jako vyléčené a pak se z ničeho nic například jednou za 10 let znova rozjedou... Konkrétněji se zeptejte svého lékaře.

# Pinda: (05.08.2011 19:44:51) Reagovat

Dobrý den,jake mužou byt zdravotí potíže při análním stiku,ze stálou partnerkou.Hygienu před a po stiku dodržujeme oba je to pro nas oba příjemné vzrušení.Děkuji za odpověd.

# Ladislav: (17.10.2011 19:42:03) Reagovat

odpověd jsem našel na těchto stránkách.děkuji Piňďa.

# bublaba@seznam.cz: (28.06.2013 11:08:03) Reagovat

Prosim mam otazku je mozne z oralniho styku chytit nejakou chorobu a jakou chlamidie a tak je to mozne?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.