• facebook
  • twitter
  • rss

Nevěra

"Manželství je ohromná instituce. Kdo by ale chtěl žít v instituci?" Tento komentář Groucho Marxe odráží smíšené pocity, které někdy v lidech vzbuzuje monogamie.

Nedávný výzkum ukázal, že 70 % vdaných žen a ženatých mužů mělo mimomanželský sex. Nejčastější příčinou je to, že sex doma zevšedněl nebo zcela zanikl. Lidé mají mimomanželské vztahy, neboť jejich manželství opustila intimita, erotika a chuť po dobrodružství. Většinou se svým partnerům nesvěřují ze strachu z obviňování, které by mohlo rozhoupat nebo převrátit loďku jejich manželství. Tyto vztahy jsou výpravy do vnějšího světa svobody, kde si mohou ženatí muži a vdané ženy dokázat svou sexuální potenci a přitažlivost a prožít si tajnou pomstu svému partnerovi, s nímž se již necítí sexuálně žádoucí a potentní.

Vztah s někým jiným může někdy vést k poznatku, že stávajícímu manželství se toho tolik nedostává a že nemá smysl ho dále udržovat, ale u většiny mimomanželských vztahů toto nebezpečí nehrozí. Někteří lidé využívají tyto vztahy k tomu, aby mohli dále fungovat v manželství, které se již trochu obnosilo, ale není z něj úniku. Jiní považují tyto zkušenosti jen za tajné obohacení vlastního života - důkaz nezávislosti.

Přitažlivost mimomanželského vztahu spočívá v příslibu zážitků, které jsou zcela protichůdné tomu, co zažíváte v manželství. Neexistuje zde sociální odpovědnost, která by mohla poškodit vztahy milenců k sobě nebo potlačit jejich sexualitu, a omezený čas vyhrazený jejich spojení zvyšuje emocionální naléhavost. V této atmosféře intimnost a sex jen vzkvétají.

K mimomanželským stykům většinou nedochází ve vztazích, které jsou pružné. Nenechte pohřbít svou individualitu pod náporem manželství a neberte svého partnera jako danou věc. Je důležité si zachovat schopnost diskuse o vašich rolích a povinnostech k sobě navzájem a experimentovat s různými uspořádáními, abyste neustrnuli a nezačala se ve vás tvořit zášť. Časté otevřené diskuse o všech stránkách vašeho vztahu zboří bariéry mezi vámi, vytvoří hlubší porozumění a přivede vás blíže k sobě navzájem.

15.8.2004

Hodnocení: 279 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 138
Zobrazeno: 9550x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.