• facebook
  • twitter
  • rss

Lék pro život věčný - Sex

Pravidelný sex má blahodárné účinky na vaše srdce, snižujete stres a depresi, prospívá kůži a zpomalujete stárnutí! Zdá se, že je to pravda. Alespoň se na tom shodly výzkumy, které se podrobně zabývaly vlivem pravidelného sexuálního života na zdravotní stav. David Weeks z edinburghské Královské nemocnice prováděl deset let výzkum tří tisíc pěti set osob ve věku od osmnácti do sta let. Došel k velmi zajímavému výsledku: pravidelná sexuální aktivita prokazatelně zpomaluje fyzické stárnutí organismu! Weeks k tomu řekl:"Erotické hrátky jsou nezbytné pro zachování svěžesti a mládí organismu, a to jak fyzicky, tak emočně. Produkují totiž chemické látky, které člověku přinášejí pocit štěstí." Ke stejným výsledkům došel i výzkum brazilského sexuologa Moacira Costy, který sledoval tři sta žen po dobu dvou let. Ty, které byly v intimním životě spokojené, méně trpěly diabetem, vysokým tlakem i dalšími kardiovaskulárními obtížemi.

Další lékař, který se touto problematikou zabývá, brazilský kardiolog Ricardo Manrique už jen doplnil: "Sexuální akt zabraňuje akumulaci tuků v krvi. Během orgasmu mozek uvolňuje endorfiny, které roztahují cévy a žíly, což zabraňuje vzniku arteriosklerózy." K jeho názoru se přiklání i americký kardiolog Dean Ornish z Kalifornské univerzity v San Francisku. Zároveň tvrdí, že emoce spojené se sexem zdatně bojují proti stresu. Ostatně sex neléčí jenom stres, ale také výrazně oslabuje syndromy depresí a úzkostí. Důvodem jsou takzvané molekuly štěstí, které mozek při sexuálním aktu uvolňuje. Ty ovšem ovlivňují nejen psychické stavy, ale například také obranyschopnost těla. "Při orgasmu vzrůstá hladina betaendorfinů, které kromě jiného podporují funkci imunitního systému," říká emeritní profesor psychiatrie Kalifornské univerzity George Solomon.

Další výzkum zaměřený na závislost zdravotního stavu na sexu prokázal, že ti studenti, kteří mají pravidelné sexuální vztahy, trpívají nachlazením méně často než ti, kteří sex neprovozují a že jejich imunitní systém je mnohem odolnější. Další příklad je vyloženě ze života. Pánové si určitě alespoň jednou vyslechli výmluvu typu: "Promiň, miláčku, dnes ne, bolí mě hlava." Ale pokud se váš protějšek opravdu na něco takového vymlouvá, je to totéž, jako by odmítal sklenici vody se slovy "Umírám žízní". Faktem totiž je, že sex je na bolesti hlavy snad tím nejúčinnějším i nejrychlejším lékem.

Z výsledků výzkumu, který prováděla Rutgersova univerzita, vyplývá, že jeden orgasmus se vyrovná účinku dvou aspirinů. Endorfiny totiž mohou působit také jako analgetikum. Jejich účinek se samozřejmě projeví nejen při bolestech hlavy, ale stejně tak i při svalových bolestech, bolestech kostí a při dalších obtížích. Endorfiny ale nejsou jedinou látkou, která ve chvíli největší vášně zaplavuje váš organismus. U mužů se při sexuálním aktu zvyšuje totiž ještě hladina testosteronu, který je nezbytný pro zachování síly svalů i kostí, zatímco u žen se zase zvyšuje hladina estrogenů. Ty chrání srdce a podle některých odborníků brání vzniku určitých druhů rakoviny.

A když už je řeč o pozitivním vlivu sexu na naše zdraví, doplním ještě zajímavou informaci o tom, že všichni lidé mají vzájemnou potřebu dotýkat se už v ranném dětství. Například miminka matek, které se jich často dotýkají a hladí je, jsou méně náchylná k nachlazení nebo průjmům. Naopak děti, které vyrůstají bez fyzického kontaktu, se v dospělosti s větší pravděpodobností dopouštějí násilí (včetně sexuálního). Lidská kůže je velmi citlivý a svým rozsahem naprosto unikátní orgán. Kůže ženy je tenčí než mužská, je pod ní větší tuková vrstva a je zhruba desetinásobně citlivější. Určitě jste už někdy zaregistrovali, že ženy se mezi sebou dotýkají i při běžném rozhovoru daleko častěji než muži. Také práh bolesti je u muže daleko nižší a tak nepříjemnou daní za naši tenčí, jemnější a citlivější kůži je její rychlejší stárnutí ve srovnání s kůží mužů.

6.3.2008

Hodnocení: 247 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 119
Zobrazeno: 6499x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.