• facebook
  • twitter
  • rss

Dotýkání a blízkost

Fyzická náklonnost je důležitou formou emocionálního uspokojení malého dítěte. Drastické následky deprivace dětí v této oblasti se projevily ve studii srovnávající chování a vývoj dětí ve dvou dětských domovech. Rodiče dětí v prvním domově se stali obětmi zemětřesení, děti tak byly náhle ochuzeny o lásku a péči a zdravotní sestry nebyly schopny jim dlouhodobě tuto ztrátu nahradit. Tyto děti hodně plakaly a odmítaly jíst. Jejich duševní a fyzický vývoj se zpomalil. Děti v druhém domově zde byly od narození a lásku jim poskytovaly pouze pracovnice domova. Rostly normálně, byly šikovné a veselé.

Miminkům a dětem prospívá, jestliže se s nimi někdo mazlí a projevuje jim náklonnost. Tento stav trvá až do období dospívání, kdy jejich vyvíjející se těla potřebují soukromí a samostatnost více než blízkost. Jakmile však vyjdou z puberty přeorientováni na svět dospělých, začínají vyhledávat kontakt s opačným pohlavím. Děti, které vyrůstají v rodinách, kde je fyzický kontakt součástí každodenního života, mají většinou jako dospělí méně zábran dotýkat se a být s někým v úzkém kontaktu. Také nemají potíže při obnovení vřelého, blízkého vztahu svého dětství, z něhož se rodí dospělý erotický vztah.

Obejmete-li partnera v pevném objetí a zcela ho ukryjete do svých paží, dáte mu na srozuměnou, že ho přijímáte takového, jaký je. Objímání a mačkání, držení za ruku, hlazení po tvářích a po hýždích nemusí být sexuální. Naopak, tyto projevy jsou většinou čistě přátelské, dodávají odvahu, uklidňují, nebo jsou jen součástí legrace a zábavy. Je-li srdečný a laskavý kontakt součástí způsobu, jímž komunikujete s partnerem, pak vyjadřování a přijímání sexuality bude prosté a přirozené.

Ženy mají rády, když se s nimi muži mazlí. Celý povrch ženského těla, hladký, jemný a bez ochlupení, je vysoce citlivý a reaktivní. Ženy rády nosí jemné a hedvábné látky přímo na pokožce a rády přijímají dotyky a mazlení něžného partnera. Většina žen zdůrazňuje důležitost dotýkání a blízkosti ve svých vztazích s muži a v pocitu spokojenosti obecně. Řada z nich zdůrazňuje hodnotu sdílení blízkostí a tepla, intenzívní požitek z pevného objetí, dokonalé štěstí z usínání v objetí někoho blízkého, přivinutí se a tiché klábosení, ležení a poslouchání dechu toho druhého.

Podle některých žen je ženská pokožka nejzanedbávanější erotogenní zónou na světě. Ženy si často stěžují, že muži nejsou od přírody fyzicky něžní. Někteří muži ženu nepohladí, pokud nenásleduje sex. Jestliže po sexuálním styku nedojde na mazlení, mnohé ženy si připadají využité a odhozené.

Když jsou děti malé, nezávisle na tom, zda se jedná o holčičku či chlapečka, všechny dostávají od svých rodičů stejnou dávku mazlení a laskání. Ale jakmile trochu povyrostou, chlapci jsou v naší společnosti vedeni k tomu, že své emoce dává najevo jen slaboch. Aby vyrostli v silné chlapy, musí zatlačit slzy a neprojevit své pocity. Děvčata mohou plakat ze smutku nebo radosti, líbat a objímat, předvádět se, ale chlapci se musí omezit na potřásání rukou a v nejlepším případě na poplácání po zádech.

To znamená, že zatímco ženy často své přátele líbají a objímají, jediné místo, kde muži mohou mezi sebou dát průchod svým emocím, je fotbalové hřiště. Přestože ženy touží po těsném láskyplném kontaktu se svým partnerem, jen málo mužů dovede probít se ze své izolace, v níž je společnost uvěznila.

Mnoho mužů má výhrady vůči dotykům a tělesné blízkostí, ačkoliv si uvědomují důležitost fyzického kontaktu pro své partnerky. Někteří nemají rádi, když se na ně ženy "věší", což vidí jako příznak nejistoty. Někteří se stydí projevit náklonnost ze strachu, že by byli považováni ze zženštilé. Muži také mívají rychlejší sexuální odezvu než ženy a spatřují v mazlení a laskání obtěžování, pokud nevede k sexuálnímu styku.

Muži i ženy musí přestat rozlišovat své pocity. Frustrovaná žena si vytváří nepropustnou hranici mezi láskou a sexem. Cítí se podvedena, nemůže-li mít to první bez druhého. Frustrovaný muž také rozděluje své pocity do škatulek, ale sex s láskou zařazuje do jedné. Pro něj existuje buď všechno, nebo nic, žádný kompromis mezi tím. Tyto rigidní pohledy jsou diametrálně odlišné a mohou způsobit mnoho zoufalství.

Naše pocity nepatří do škatulek. Nelze je podle chuti zhasnout, jako by to byly svíčky. Je zraňující a zaslepené od muže, který se celý den chová k ženě chladně, očekávat, že žena pocítí vzrušení v okamžiku, kdy se ocitne v posteli, a stejně hloupé je od ženy, která muže vzruší, a pak, když se chce muž milovat, ho odmítne.

Existuje mnoho rovin lásky a sexuality a každá vyrůstá z té předešlé. Pro dvojici, která si je fyzicky a duševně blízká, je možné různé své nálady rozeznat a poddat se jim, je-li správný okamžik, nebo je odmítnout s příslibem pozdějšího naplnění, není-li vhodná chvíle.

V bibli se píše o dvou lidech, kteří se milují, že se navzájem "poznají". Není to jen eufemismus, ale přesný popis opravdového přístupu k sexu. Je docela dobře možné s někým celá léta souložit, aniž bychom ho "poznali" a aniž by on "poznal" nás. Je to jako hrát na klavír. Z klavíru dovede vyloudit zvuk kdokoli, ale musíte se naučit všechny noty, které nástroj dovede vytvořit, a také to, jak je dát dohromady, abyste mohli vytvářet hudbu.

25.2.2001

Hodnocení: 215 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 110
Zobrazeno: 7155x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.