• facebook
  • twitter
  • rss

Antikoncepce

Ovulační testovací balíček

Žena je schopna otěhotnět pouze v době, kdy se uvolňují vajíčka (ovulace). Tento balíček obsahuje osobní monitor, který analyzuje vzorky vaší moči a pomáhá vám určit plodné dny ve vašem menstruačním cyklu. Chcete-li se v těchto dnech milovat, musíte použít některý z antikoncepčních prostředků.
Použití: Ovulační testovací balíček obsahuje monitor, který analyzuje testovací papírky, které se namočí do první ranní moči, jež obsahuje nejvyšší množství příslušných hormonů.
Rozsvítí-li se na displeji žluté světlo, je třeba provést test na těhotenství, rozsvítí-li se červené, máte plodné dny, zelené světlo znamená bezpečný pohlavní styk bez antikoncepce.
Přirozené plánování rodičovství naopak vyžaduje úzkostlivé vedení záznamů a železnou disciplínu. Spočívá v zaznamenávání bazálních teplot den po dni celý menstruační cyklus, aby bylo možno zjistit dobu pravděpodobné ovulace, kdy je třeba se vystříhat nechráněnému sexu. Není-li cyklus zcela pravidelný, není zcela spolehlivá ani tato metoda.
Spolehlivost: 93-95%

Hormonální antikoncepční pilulka

Umožňuje naprosto spontánní milování. Svoboda, kterou poskytuje, má v kterémkoli vztahu nesmírnou psychologickou hodnotu. Pilulka také u většiny žen upravuje menstruační cyklus a zmírňuje menstruační bolesti i krvácení. U některých žen se objevují slabé vedlejší účinky. Ty však většinou do tří měsíců zmizí. K nim patří nevolnost, bolesti hlavy, změny nálady, váhový přírůstek a slabé krvácení mezi menstruacemi. Jestliže tyto příznaky přetrvávají déle, obraťte se na vašeho lékaře. Dříve, něž vám lékař předepíše hormonální antikoncepci, zeptá se Vás na rodinnou anamnézu včetně výskytu trombóz. Zdravotní problémy spojené s užíváním pilulky jsou většinou zanedbatelné ve srovnání s rizikem nechtěného těhotenství a porodu.
Pilulka se bere jednou denně nejlépe ve stejný čas. Pokud si ji zapomenete vzít a vzpomenete si do 10ti hodin většinou se nic neděje.
Další informace naleznete přímo u různých druhů pilulek.
Užívání antibiotik snižuje účinek pilulky!!
Spolehlivost: 99%

Kombinovaná pilulka

Obsahuje syntetické formy pohlavních hormonů (estrogenů a gestagenů), které regulují pravidelný menstruační cyklus. U ženy, která pilulku nebere, je tvorba těchto hormonů podřízena přípravě na budoucí těhotenství. Hladina hormonů, která je uměle udržována pilulkou, potlačuje signál k ovulaci. Něco podobného se odehrává během těhotenství, a proto těhotné ženy nemohou být znova oplodněny. Silné kuřačky mají zvýšené nebezpečí žitní trombózy, a proto se jim a ženám nad 35 let kombinovaná pilulka nedoporučuje.
Kombinovaná pilulka se prodává v balení po 21 tabletách. V jednom cyklu vynecháte čtvrtý týden.

Progesteronové pilulky

Užívají se každý den bez přestávky, a proto je jich v jednom balení 28.
Neobsahuje, jak se někdy ženy domnívají, malou dávku hormonů, ale jen jediný hormon, gestagen. Ten zahušťuje sekret děložního hrdla, což ztěžuje průnik spermií do dělohy.
Mohou ji užívat i kojící matky oproti kombinované pilulce, která zastavuje tvorbu mléka.

Kondom

Funguje tak, že brání spermiím dosáhnout svého cíle, ale nijak nezasahují do tělesné biochemické rovnováhy. Kondom je také zárukou bezpečného sexu, neboť chrání před pohlavně přenosnými chorobami. Více v článku Pánská ochrana : kondom
Spolehlivost: 85-98%

Pesar

Pesary fungují jako antikoncepční prostředek tak, že uzavírají děložní hrdlo, takže spermie nemohou proniknout k vajíčku a oplodnit ho.
Rozhodující je správné nasazení. Patřičnou velikost pesaru určí lékař, který vám také poradí, jak jej nasadit. K pesaru je třeba vždy použít spermicidní prostředek.
Malé množství spermicidního krému rozetřeme na pesar a jeho okraje, abychom usnadnili jeho nasazení. Pesar stiskneme prsty do lodičkového tvaru a zasuneme podobně jako menstruační tampón do pochvy. Přední okraj je tak usazen vpředu za stydkou kostí, klenba překrývá hrdlo a zadní okraj je umístěn v zadní klenbě poševní.
Lékaři doporučují, aby se pesar neponechával v pochvě více než 24 hodin.
Po styku je nutno s jeho vyjmutím vyčkat nejméně 6 hodin.
Pamatujte si, že spermicidní prostředek je účinný asi 3 hodiny, takže je nutné jeho aplikaci opakovat, jestliže máte další styk po uvedené době.
Vyjmutý pesar pečlivě umyjte mýdlem s vodou a nechte uschnout na teplém místě, nebo opatrně osušte ručníkem.
Spolehlivost: 95%

Ženský kondom

Je stejně účinný jako ostatní bariérové metody. Vyplňuje pochvu, jeho vnitřní kroužek sedí na čípku děložním a vnější kroužek se opírá o malé stydké pysky.
Ženský kondom se vyrábí z bezbarvého polyuretanu bez jakékoli vůně či zápachu. Žena si před stykem zasune kondom do pochvy, po styku jej vyjme a vyhodí. Ani mužský ani ženský kondom nelze použít opakovaně!
Ženské kondomy se prodávají lubrikované a nevyžadují spermicidní prostředky. Vyrábí se v jedné velikostí pro všechny ženy. Při styku je vhodné, aby žena sama zavedla penis do kondomu, aby nedošlo k jeho shrnutí.
Chcete-li po styku kondom odstranit, stočte jeho vnější okraj, aby semeno zůstalo uvnitř, a kondom vyjměte.

Nitroděložní tělísko

je malý plastikový předmět obsahující měď, který se zavádí do dělohy, aby zabránil uhnízdění oplodněného vajíčka.
Zavedení může provést pouze specializovaný lékař.
Tělísko je dodáváno s plastikovým zavaděčem, kterým se zasune cervikálním kanálem do dělohy.
Zavaděč se poté vytáhne, přičemž se tělísko v děloze rozepne do svého náležitého tvaru. Děložním hrdlem procházejí do pochvy asi 3 centimetry dlouhá tenká vlákna, která lze nahmatat prstem a která vás ujišťují o tom, že tělísko je na svém místě. Vyjmutí tělíska provádí váš lékař. Podle typu tělíska se jeho výměna provádí jednou za 5 až 6 let.
Mnoho žen si tělísko oblíbilo pro jeho nenáročnost a pro sexuální volnost, kterou poskytuje. Každé ženě však tělísko vyhovovat nemusí. Některým ženám je nepříjemné, některé krvácejí několik hodin i dní po aplikaci a asi jedné ze čtyř je nutno jej vyjmout pro intenzívní bolesti v podbřišku nebo nezvladatelné krvácení. V některých případech může tělísko vypadnout (nejspíše během menstruace). Proto je důležité pravidelně kontrolovat, zdali jsou vlákna v pochvě stále hmatná.
Spolehlivost: 96-99%

Antikoncepční injekce

Je další možností, kdy je aplikován syntetický gestagen. Injekce se opakují po 8 až I 2 týdnech. Někdy však narušují pravidelné měsíční krvácení, které bývá bud nepravidelné, nebo mizí. Pravidelný cyklus se někdy může obnovit až za rok po poslední injekci.

Antikoncepční implantáty

také uvolňují do krevního oběhu gestagen. Implantát je malá podlouhlá pružná tyčinka, kterou lékař aplikuje pod kůži vnitřní strany paže při téměř bezbolestném zákroku.
Implantáty nejsou téměř vidět. Jejich účinky přetrvávají asi pět let, a ačkoli je možno je kdykoliv odstranit, tělo se ještě po nějakou dobu hormonu zbavuje.
Možné ovlivnění průběhu měsíčního krvácení je podobné jako u antikoncepčních injekcí.
Spolehlivost: téměř 99%

Nouzová antikoncepce ("pro případ havárie")

je antikoncepce, které se také říká "pilulka poté".
Tato záchranná metoda se používá, jestliže se uskutečnil neplánovaný styk bez antikoncepce, nebo použitá antikoncepce selhala, například se roztrhl kondom. Je také podávána ženám po znásilnění.
Podle druhu preparátu může být podána i až 72 hodin po styku.
Používat jí jako pravidelnou antikoncepci po náhodném styku se nedoporučuje, protože obsahuje velmi silné hormony, které podstatně naruší hormonální rovnováhu v těle!!
Spolehlivost: 96-99%

9.9.2002

Hodnocení: 159 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 75
Zobrazeno: 6278x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.