• facebook
  • twitter
  • rss

Nádory varlat

Výskyt

Nádory varlat patří k méně se vyskytujícím nádorům. Tvoří asi 1% všech nádorových onemocnění. Jejich výskyt se však stále zvyšuje a postihuje mladší muže. U nás jsou nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věku 20 až 40 let.
Jestliže je nádor objeven včas, je léčba velmi úspěšná.

Ohrožené osoby a rizika

Jediným známým rizikem vzniku onemocnění je nesestouplé varle (kryútorchismus), a to i v případě, že je porucha operací vyléčena. Ohroženo je i druhé, řádně vyvinuté a sesouplé varle.
Vliv úrazů nebo chronického dráždění (např. u cyklistů) na vznik nebyl prokázán.

Příznaky onemocnění

Nejčastějšími příznaky jsou změny objemu varlete (zvětšení nebo zmenšení), změny na povrchu varlete (bulky, hrbolky, jiné nerovnosti), zatvrdnutí varlete, tlak nebo bolest ve varleti a okolí, trvalejší bolest v podbříšku a tříslech. Onemocnění se může projevit i změnou v prsních žlázách (napětí, tlak, zvětšení).

Prevence a včasné odhalení onemocnění

Vzhledem k tomu, že kromě kryptorchismu nejsou známa rizika, je nejdůležitější metodou k zábraně komplikací včasné odhalení nemoci samovyšetřováním.
Včasné odhalení nádoru znamená úspěšnou léčbu.

Postup při samovyšetřování

Samovyšetřování se provádí po osprchování vlažnou vodou, kdy je šourek uvolněný a vláčný.
Mělo by být běžnou součástí osobní hygieny.

  1. Postavte se před zrcadlo a prohlížejte si pozorně šourek. Hledejte změny v objemu, asymetrii varlat a jejich nepravidelnost a změny na kůži šourku.
  2. Vyšetřujte pohmatem každé varle zvlášť tak, že jemně prohmatáváte mezi palcem a ostatními prsty. Hledejte jakékoliv nepravidelnosti v konzistenci, objemu i povrchu.
  3. Některé nesouměrnosti jsou normální. Jedno varle bývá obvykle větší než druhé.
    V přední části šourku je uloženo varle, v zadní horní části je za ním nadvarle. To může být mylně povážováno za nádorovou tkáň na varleti.
  4. Při jakékoliv nalezené změně a nejistotě vždy navštivte svého lékaře. Falešný stud a podcenění příznaků mohou být zcela zbytečnou příčinou vážných důsledků.
19.5.2006
Zdroj: http://www.valmez.cz/onkologie/nador/varlata.html
Hodnocení: 228 Kladné hodnocení/Záporné hodnocení 144
Zobrazeno: 11253x

Co si o tom myslíte?

Jméno: Email pro odpověď: (Nebude zobrazen)

Napište svůj dotaz, nebo komentář:
Používejte diakritiku, nepoužívejte HTML tagy. Vulgární a příspěvky nesouvisející budou odstraněny.